Victor Kipchirchir wygrał Półmaraton Warszawski i ustanowił nowy rekord trasy [ZDJĘCIA]

Kenijczyk Victor Kipchirchir wygrał z czasem 1:00:48 9. Półmaraton Warszawski. To nowy rekord trasy i najlepszy wynik na tym dystansie w Polsce. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Wanjiku Polline Njeru również ustanawiając nowy rekord trasy (1:09:06).


Rok temu frekwencja na marcowym półmaratonie była niższa z powodu mrozu. Pogoda nie pomogła też w biciu rekordów. W tym roku w Półmaratonie Warszawskim mieliśmy nie tylko największą liczbę uczestników w historii, ale też dwa rekordy trasy: kobiet i mężczyzn.

W słoneczną niedzielę najszybciej na metę przy Stadionie Narodowym wbiegł jeden z głównych faworytów Victor Kipchirchir. Kenijczyk, który ma rekord życiowy poniżej godziny na tym dystansie, w Warszawie pobił o równo pół minuty rekord trasy ustanowiony trzy lata temu przez jego rodaka Sammy'ego Kigen Korrira. Kipchirchir z czasem 1:00:48 wyprzedził na mecie kolejnych rodaków: Mosesa Bowena (1:01:55) i Kariuki Petera Wanjiru (1:02:01).

Najszybszy z Polaków - dziesiąty - był Artur Kern z Hrubieszowa z czasem 1:05:40.

Wśród kobiet wygrała również Kenijka Wanjiku Polline Njeru, która z czasem 1:09:06 ustanowiła nowy rekord trasy w swojej kategorii. Druga była Etiopka Ware Shure, a trzecia Białorusinka Swietłana Kudelicz.

Oprócz sportowej elity w biegu wystartowały tysiące biegaczy amatorów. Metę przekroczyło dokładnie 11 148 osób - to rekordowa frekwencja nie w tym biegu, ale również w historii półmaratonów w Polsce.

Obserwuj autora na Twitterze