TBL. Pierwsze zwycięstwa Anwilu i Politechniki - podsumowanie 3. kolejki

Anwil pokonał Trefl po celnej trójce Krzysztofa Szubargi 2,4 sekundy przed końcem najciekawszego meczu 3. kolejki Tauron Basket Ligi. Pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie odniosła Politechnika, a w derbach Dolnego Śląska Turów pokonał u siebie Śląsk Wrocław.
ANWIL WŁOCŁAWEK - TREFL SOPOT 72:71 (15:18, 12:17, 20:18, 25:18)

Dardan Berisha i Krzysztof Szubarga trafili dwie niesamowite trójki w ostatniej minucie i Anwil Włocławek pokonał 72:71 Trefl Sopot w 3. kolejce Tauron Basket Ligi. - Prowadziliśmy cały mecz, a przegraliśmy rzutem w ostatniej sekundzie - podsumował rozgrywający Trefla Łukasz Koszarek, który rozegrał świetne spotkanie.

Reprezentacyjny rozgrywający na parkiecie spędził niemal 40 minut, rzucił 18 punktów i miał 10 asyst, ale w kluczowych momentach nie miał piłki. Na 2,4 sekundy mimo dobrej obrony trójkę "sprzed nosa" na wagę zwycięstwa rzucił mu będący trochę w cieniu Szubarga.

Rozgrywający Anwilu zdobył 11 punktów i miał cztery asysty, a poza nim, najjaśniej w ekipie z Włocławka świecili Corsley Edwards (22 punkty, 9 zbiórek) oraz Dardan Berisha (16 punktów, 7 zbiórek). W Treflu obok Koszarka wyróżnili się Waczyński (17 punktów) i Wiśniewski (11, ale też pięć strat). Mecz bardzo dobrze zaczął Filip Dylewicz (trzy punkty, trzy zbiórki i dwie asysty w pierwszych minutach), ale w sumie uzbierał tylko dziewięć punktów.

Anwil- Trefl -> relacja »

AZS KOSZALIN - PBG BASKET POZNAŃ 91:88 (19:25, 14:27, 34:17, 24:19)

Drugie zwycięstwo koszalinian w sezonie, znów po bardzo zaciętym meczu. PBG Basket jeszcze meczu nie wygrał, choć po pierwszej połowie koszykarze z Poznania mieli aż 19 punktów zaliczki. W drugich 20 minutach całą przewagę roztrwonili.

W AZS-ie świetny mecz zagrał George Reese, który oprócz 27 punktów, miał także 6 zbiórek, po 3 asysty i przechwyty oraz wymusił sześć fauli rywali. Świetnie uzupełniali się rozgrywający - weteran Igor Milicić oraz 22-letni Kamil Łączyński. W końcówce obaj grali jednocześnie na parkiecie. Milicić zdobył 15 punktów i miał siedem asyst, Łączyński rzucił trzy punkty mniej i miał o jedną asystę mniej. Obaj trafili siedem z ośmiu celnych rzutów AZS-u z dystansu.

Najwięcej, 20 punktów, dla Basketu zdobył środkowy Damian Kulig. 17 punktów dołożył Żarko Comagić, ale Serb złapał pięć przewinień i końcówkę meczu oglądał z ławki.

SIARKA JEZIORO TARNOBRZEG - KOTWICA KOŁOBRZEG 81:84 (23:26, 27:11, 15:20, 16:27)

Drugie zwycięstwo z rzędu dla Kotwicy, a dla Siarki druga porażka w sezonie. Tarnobrzeżanie zagrali bez Przemysława Karnowskiego. 18-letni środkowy doznał lekkiego urazu i trener Dariusz Szczubiał postanowił dać mu odpocząć.

Tarnobrzeżanie kompletnie zawalili drugą połowę, w której roztrwonili 13 punktów przewagi. Katastrofalnie zagrali zwłaszcza w czwartej kwarcie, gdy dali sobie rzucić aż 27 punktów. Sami zdobyli ich tylko 16.

Liderem Kotwicy był Darrell Harris, który zdobył 23 punkty, miał 13 zbiórek i dwa przechwyty. Po 14 punktów dołożyli obwodowi - Jessie Sapp oraz Reginald Holmes.

Słabszy mecz zagrał filigranowy rozgrywający (niespełna 170 cm wzrostu!) Josh Miller (14 punktów, 6-13 z gry), a pod nieobecność Karnowskiego Siarka przegrała walkę o zbiórki (33:42)

POLPHARMA STAROGARD GD. - AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA 64:75 (17:23, 16:17, 20:20, 11:15)

Fatalna passa Polpharmy trwa. "Kociewskie Diabły", które pokonały Asseco Prokom Gdynia w meczu o Superpuchar Polski, nadal bez zwycięstwa w lidze. W sobotę uległy beniaminkowi z Warszawy. Politechnika zaczęła od serii 10:2 i prowadzenia nie oddała do samego końca. Polpharma zbliżyła się tylko na moment w drugiej kwarcie (26:27), ale po serii pudeł gospodarzy Politechnika po raz kolejny odskoczyła.

15 punktów dla zespołu z Warszawy zdobył Piotr Pamuła, 14 punktów dołożył Mateusz Ponitka, a 12 Michał Nowakowski. Rozgrywający Łukasz Wilczek spudłował cztery rzuty osobiste, ale odpłacił się dobrą grą w obronie, zbiórkami (7) i asystami (7).

Najwięcej punktów dla Polpharmy - 13, zdobył Jeremy Simmons, po 12 mieli Michael Hicks i Tomasz Śnieg. Młody rozgrywający, który latem był w szerokiej reprezentacji Polski, miał też sześć zbiórek, ale końcówkę meczu oglądał z ławki, po tym jak złapał piąte przewinienie.

PGE TURÓW ZGORZELEC - ŚLĄSK WROCŁAW 77:56 (21:20, 16:15, 22:8, 18:13)

Śląsk od powrotu do ekstraklasy meczu jeszcze nie wygrał. W sobotę wrocławianie zagrali przyzwoicie tylko w pierwszej połowie. Po przerwie Turów włączył drugi bieg i szybko powiększał przewagę. W czwartej kwarcie momentami przewaga sięgała nawet 25 punktów (72:47), skończyło się na 19-punktowym zwycięstwie Turowa.

16 punktów dla Turowa zdobył Daniel Kicker (trafił wszystkie sześć prób za dwa, miał 1/3 z dystansu), 13 dołożył Aaron Cel, a trener Jacek Winnicki dał pograć wszystkim zawodników. Punktów nie zdobył jedynie Artur Mielczarek.

16 punktów dla Śląska zdobył Aleksandar Mladenović 9 punktów i 6 zbiórek miał Slavisa Bogavac. Pięć asyst miał Robert Skibniewski, ale fatalnie pudłował (1/8).

Mecz Energi Czarnych Słupsk z ŁKS-em Łódź przeniesiono na 30 listopada (godz. 18.30).

W następnej kolejce zagrają

Wtorek, 18 października: Zastal Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec (godz. 19, TV PLK na plk.pl), Śląsk Wrocław - AZS Koszalin (godz. 20),

Środa, 19 października: PBG Basket Poznań - Siarka Jezioro Tarnobrzeg (godz. 18), Kotwica Kołobrzeg - AZS Politechnika Warszawska (godz. 18.30), Polpharma Starogard Gd. - ŁKS Łódź (godz. 19), Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek (godz. 19.30, TV PLK na plk.pl)