TBL. Turów liderem, Śląsk wygrał po raz pierwszy - podsumowanie

Po 6. kolejkach TBL nie ma już drużyny bez zwycięstwa, bo Śląsk Wrocław pokonał AZS Politechnikę Warszawską. Na pierwszym miejscu umocnił się Turów Zgorzelec, który jeszcze meczu nie przegrał.
PBG BASKET POZNAŃ - ŁKS ŁÓDŹ 78:62 (16:17, 13:14, 26:18, 23:13)

Trzecie zwycięstwo z rzędu odnieśli koszykarze PBG Basket Poznań. Końcowe 78:62 nad ŁKS Łódź to ich najbardziej okazała wygrana w sezonie, ale przyszła ona gospodarzom z wielkim trudem. Do przerwy prowadził ŁKS dwoma punktami, w drugiej połowie do ataku ruszyli gospodarze prowadzeni przez Djordje Micicia.

Serb, który w Baskecie z konieczności prowadzi grę, w środę zaliczył aż czternaście podań, po których koledzy zdobywali punkty. To rekord sezonu ekstraklasy. Do tego dołożył 11 punktów, a Basket mozolnie budował przewagę. Przed czwartą kwartą miał sześć punktów zaliczki, w ostatnich 10 minutach jeszcze powiększył prowadzenie. Ostatecznie zwyciężył 78:62.

Najlepszym strzelcem Basketu był Aleksander Lichodziejewski, który rzucił 18 punktów. 14 miał Damian Kulig. Najwięcej punktów dla ŁKS-u zdobył Jermaine Mallett - 14.

PGE TURÓW ZGORZELEC - AZS KOSZALIN 76:61 (24:24, 16:14, 17:11, 19:12)

Kolejne zwycięstwo odniósł w tym sezonie PGE Turów Zgorzelec. Tym razem wicemistrzowie Polski pokonali na własnym parkiecie AZS Koszalin 76:61. Podopieczni Jacka Winnickiego są jedyną drużyną w Tauron Basket Lidze, która jeszcze nie przegrała.

Najlepszym strzelcem Turowa był Daniel Kickert. Skrzydłowy zdobył aż 18 punktów, a na parkiecie przebywał zaledwie 23 minuty. Bardzo dobrze zagrał także Michał Chyliński, który rzucił 13 punktów i trzykrotnie trafił z dystansu.

Najwięcej punktów dla AZS rzucił George Reese - 17, punkt mniej dołożył J.J. Montgomery. Koszalinianie z bilansem 3-3 zajmują czwarte miejsce w tabeli.

TREFL SOPOT - POLPHARMA STAROGARD GD. 106:82 (29:26, 27:14, 22:18, 28:24)

Koszykarze Trefla Sopot podnieśli się po dwóch porażkach z Anwilem i Czarnymi. W środę w pierwszym meczu przed własną publicznością rozbili Polpharmę. Czwarty zespół poprzedniego sezonu znów zagrał bez kontuzjowanego Filipa Dylewicza, ale świetnie zastąpił go Chris Burgess. Amerykański podkoszowy rzucił starogardzianom 19 pkt. (4/7 za dwa i 3/4 za trzy), miał też 10 zbiórek.

Najlepszym strzelcem Trefla był Jamelle Horne (23 punkty), 20 punktów zdobył John Turek, a 15 dołożył Łukasz Koszarek.

Polpharma, która sensacyjnie pokonała Asseco Prokom w meczu o Superpuchar Polski, w TBL gra fatalnie. "Kociewskie Diabły" z sześciu meczów wygrali tylko jeden, w środę byli bez szans. 21 punktów rzucił Jeremy Simmons, 18 dorzucił Grzegorz Arabas.

KOTWICA KOŁOBRZEG - ANWIL WŁOCŁAWEK 70:76 (15:12, 22:22, 22:21, 11:21)

Anwil Włocławek, który sezon zaczął od sensacyjnej porażki w Łodzi, wygrał czwarty mecz z rzędu. W środę włocławianie dzięki fantastycznej czwartej kwarcie zwyciężyli w Kołobrzegu 76:70.

Bardzo dobry mecz rozegrał Krzysztof Szubarga. Rozgrywający, który stracił lato przez kontuzję kolana, szybko wrócił do najwyższej formy. Przeciwko Kotwicy rzucił 10 punktów, miał sześć zbiórek, siedem asyst oraz pięć przechwytów i tylko dwie straty. Najlepszym strzelcem Anwilu był Dardan Berisha, który zdobył 24 punkty.

Najwięcej punktów dla Kotwicy zdobył Jessie Sapp - 25, a 15 dołożył Tomasz Kęsicki.

Kotwica z bilansem 3-3 zajmuje przyzwoite piąte miejsce w tabeli, Anwil jest już drugi (bilans 4-1).

ŚLĄSK WROCŁAW - AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA 78:63 (27:13, 25:15, 19:15, 7:20)

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odnieśli koszykarze ekstraklasowego Śląska Wrocław. W hali Orbita pokonali AZS Politechnikę Warszawa 78:63. O wyniku meczu zadecydowała już pierwsza kwarta meczu, którą Śląsk wygrał 27:13. W kolejnych minutach wrocławianie tylko powiększali dystans nad rywalami, aby w pewnym momencie objąć 24-punktowe prowadzenie (52:28). Po kilku minutach trzeciej kwarty Śląsk wygrywał aż 57:28.

Politechnika nie radziła sobie także w obronie z szybkimi akcjami dwójkowymi Śląska. Świetnie grali przede wszystkim Paul Graham i Qa'rraan Callhoun, do których we Wrocławiu było ostatnio dużo zastrzeżeń. Dwaj Amerykanie tylko w pierwszej połowie zdobyli 29 punktów dla Śląska. 14 rzucił Callhoun, o jeden więcej Graham, który z dobrym skutkiem momentami przejmował także rolę rozgrywającego.

Najskuteczniejszym graczem Politechniki był Michał Michalak. Najmłodszy w stołecznym zespole rzucający zdobył 14 punktów, po 10 punktów dołożyli Wilczek i Pełka.

Po sześciu kolejkach Politechnika ma bilans 2-4.

ZASTAL ZIELONA GÓRA - SIARKA JEZIORO TARNOBRZEG - PRZEŁOŻONY (14 grudnia)