TBL. Politechnika ucieka z Torwaru, mecz z AZS przełożony

Niedzielny mecz AZS Politechniki Warszawskiej z AZS Koszalin w 9. kolejce Tauron Basket Ligi został przełożony na 14 grudnia, bo warszawski klub nie zdołał w terminie złożyć wniosku o pozwolenie na organizację imprezy masowej. Spotkanie odbędzie się w hali Koło, bo Torwar jest dla Politechniki za drogi.
Decyzję o przełożeniu meczu z AZS podejmowano w ostatniej chwili. - Nie zdążyliśmy w terminie złożyć wniosku o pozwolenie na organizację imprezy masowej - przyznaje prezes klubu Jolanta Dolecka. - Nie wyrobiliśmy się, zgody nie dostaliśmy i dlatego musimy przenieść ten mecz. Rozegramy go w hali Koło - dodaje.

W piątek Politechnika i AZS negocjowały termin przełożonego spotkania, który ostatecznie ustalono na 14 grudnia. Dzięki temu Politechnika, która na początku sezonu miała serię pięciu spotkań wyjazdowych, na przełomie grudnia i stycznia aż sześć razy z rzędu zagra u siebie. Prawdopodobnie tylko dwa z nich (z Energą Czarni Słupsk i Kotwicą Kołobrzeg) na Torwarze, resztę w hali Koło.

Skąd ta zmiana? - Wyszliśmy z Torwaru, bo pobyt na tej hali kosztuje nas strasznie duże pieniądze - tłumaczy Dolecka. - Dostaliśmy niezłą ofertę, ale na wynajęcie hali, rozłożenie boiska, obsługę i ochronę i tak musimy wydać prawie 40 tys. złotych. Koło to połowa tych kosztów, a przy kilkunastu spotkaniach robi to dużą różnicę - dodaje prezes Politechniki.

Przed sezonem Politechnika deklarowała, że mecze koszykarzy - tak, jak w przypadku drużyny siatkarzy - rozgrywane będą na Torwarze i w Arenie Ursynów. Na inauguracji z Treflem Sopot na trybunach tej pierwszej hali usiadło ok. dwa tysiące kibiców, niedawne spotkanie z Zastalem Zielona Góra obejrzało na Torwarze tysiąc osób. Klub, ze względu na koszty, zdecydował się jednak na zmianę miejsca rozgrywania spotkań, ale nie na Arenę Ursynów. Przed sezonem Politechnika zgłosiła ten obiekt do rozgrywek, ale później sama z niej zrezygnowała po tym, jak obliczyła koszty przewozu parkietu, zegarów itp. z Torwaru. Liga warunkowo dopuściła zgłoszoną w drugiej kolejności halę Koło.

Dopuściła, choć kilka miesięcy temu prezes PLK Jacek Jakubowski mówił: - Nie widzę możliwości, by Polonia [wówczas starała się o licencję] grała w TBL w hali Koło. Dopuściliśmy ten obiekt w zeszłym sezonie, ale w związku z tym, że nie można tam przeprowadzić transmisji internetowej oraz jest zbyt słabe oświetlenie, teraz już jej nie zaakceptujemy.

Co się zmieniło, że Politechnice liga idzie na rękę? - Hala Koło miała dwa problemy - słabe oświetlenie i brak wymaganego łącza internetowego do przeprowadzenia transmisji. Mamy potwierdzenie od zarządcy obiektu, że do 1 grudnia oświetlenie będzie wymienione - mówi Sport.pl Jakubowski. - Jeśli chodzi o transmisje, to klub zobowiązał się, że zamontuje specjalne urządzenia, które dadzą odpowiednie łącze - dodaje prezes.

Mecz z ŁKS Łódź, którego Politechnika jest gospodarzem, odbędzie się jednak 20 listopada. Czy liga zgodzi się na rozegranie spotkania przy za słabym oświetleniu? - Wyjątkowo pójdziemy Politechnice na rękę z tym jednym meczem. Klub o to prosił, bo Torwar generuje zbyt wysokie koszty w porównaniu do liczby osób, które przychodzą na mecze - mówi Jakubowski.

Jak takie zgody i warunkowe dopuszczenia mają się do podnoszenia standardów, którymi chwali się liga? - To jest duży dyskomfort dla ligi. Politechnika wystąpiła do ligi z wnioskiem o zmniejszenie liczby meczów na Torwarze, a my wyrażamy na to zgodę, jeśli hala na Kole będzie spełniać warunki - tłumaczy prezes.

- Idziemy na rękę klubowi, choć przykre jest to, że do takich ruchów jesteśmy poniekąd zmuszani - dodaje Jakubowski. - Smutne jest to, że w Warszawie - mieście, które powinno mieć obiekt taki, jak w Trójmieście czy Zielonej Górze - mecze muszą odbywać się na takiej hali.

PLK 2012

lpdrużynaz-ppkt.
GRUPA I (1-6)
1Asseco Prokom8 - 21.800
2Trefl Sopot25 - 91.735
3Anwil Włocławek22 - 121.647
4Zastal Zielona Góra21 - 131.618
5Energa Czarni Słupsk20 - 141.588
6PGE Turów Zgorzelec19 - 151.559
GRUPA II (7-14)
7Śląsk Wrocław25 - 1363
8AZS Koszalin23 - 1561
9Kotwica Kołobrzeg18 - 2056
10Siarka Jezioro Tarnobrzeg17 - 2155
11Polpharma Starogard Gd.15 - 2353
12PBG Basket Poznań11 - 2749
13AZS Politechnika Warszawska11 - 2748
14ŁKS Łódź7 - 3144

  • lider
  • play-off
  • play-off