Lekkoatletyka. Poznaliśmy pierwsze gwiazdy IV Memoriału Kamili Skolimowskiej

Tomasz Majewski i Amerykanin Reese Hoffa w pchnięciu kulą oraz Piotr Małachowski i Niemiec Robert Harting w rzucie dyskiem to tylko niektóre gwiazdy IV Memoriału Kamili Skolimowskiej. W zaplanowanych na 25 sierpnia zawodach wezmą też udział sportowcy niepełnosprawni.
W tym roku w Warszawie na stadionie Orła po raz czwarty odbędą się zawody lekkoatletyczne, mające na celu upamiętnienie zmarłej w 2009 roku zawodniczki.

W programie znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: 100 m, 400 m, skok w dal i rzut młotem oraz osiem dla mężczyzn: 100 m, 400 m, 800 m, 110 m ppł, skok wzwyż, pchnięcie kulą rzut dyskiem i rzut młotem.

Najmocniej obsadzone będą konkurencje rzutowe. W pchnięciu kulą mistrz olimpijski Tomasz Majewski zmierzy się z Reese Hoffą, mistrzem świata z Osaki z 2007 roku. Przed rokiem górą był Amerykanin, który wygrał zawody, notując najdalsze pchnięcie w Polsce - 21,72 m.

W rzucie młotem bardzo wymagających rywali będzie miał Piotr Małachowski. Rekordzista Polski zmierzy się ze zdobywcami złota i srebra w igrzyskach w Londynie, Niemcem Robertem Hartingiem i Irańczykiem Ehsanem Hadadim.

W rzucie młotem kobiet najpoważniejszą rywalką Anity Włodarczyk będzie Tatiana Łysenko. Rosjanka jest aktualną mistrzynią świata i mistrzynią olimpijską.

Najmniej wiadomo na razie o obsadzie konkurencji sprinterskich i technicznych. Jedyną potwierdzoną gwiazdą jest Kim Collins z Saint Kitts i Nevis, mistrz świata z 2003 roku i brązowy medalista z 2005 i 2011 roku na 100 metrów.

Po raz pierwszy w historii memoriału, sportowcy będą rywalizować równocześnie z zawodnikami niepełnosprawnymi. Jak podkreśliła na konferencji prasowej minister sportu Joanna Mucha, Polacy coraz bardziej interesują się sportem osób niepełnosprawnych. Za pośrednictwem transmisji telewizyjnej ich zmagania będą mogli śledzić kibice z całej Polski.

Kamila Skolimowska to mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z Sydney. Zmarła 18 lutego 2009 roku w wieku 26 lat z powodu zatoru tętnicy płucnej. W czasie swojej kariery wspierała sport osób niepełnosprawnych, miała to być także tematyka jej pracy doktorskiej.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone