Ekstraklasa. Miejsce na nowym stadionie Legii w cenie biletu do kina

Karnet na sektor dla zorganizowanych grup kibiców na nowym stadionie Legii ma kosztować ok. 420 zł za 15 meczów, miejsce w kilkuosobowej loży - aż 50 tys. euro.
Nowy stadion będzie gotowy na początku 2011 r., ale już po zakończeniu obecnego sezonu będą gotowe trzy trybuny, które teraz są w budowie. Cały stadion ma pomieścić 32 tys. kibiców. - Zamierzamy wydzielić na stadionie, na trybunie od ulicy Łazienkowskiej, sektor dla zorganizowanych grup kibiców obejmujący 6,5 tys. miejsc i podaliśmy, że na miejsca te będzie obowiązywać cena biletu w karnecie w wysokości ceny biletu do kina w Warszawie w weekendowy wieczór (dzisiaj jest to 28 zł). Tak więc karnet na wszystkie 15 meczów ekstraklasy będzie kosztował około 420 zł - mówił niedawno w wywiadzie dla "Naszej Legii" Paweł Kosmala.

- To na razie jedyna cena, jaką ujawniliśmy. Pozostałe ceny biletów na nowym stadionie będą znane prawdopodobnie w styczniu lub lutym - mówi dziś przedstawiciel zarządu Legii Jarosław Ostrowski. - Pojedynczy bilet na tę trybunę może kosztować 40-45 zł, może 50. Zależy nam na sprzedaniu jak największej liczby karnetów. Co ważne, już teraz karnety na Legię można kupić w systemie ratalnym. Tak samo będzie można płacić za karnety na nowym stadionie - wyjaśnia Ostrowski.

Teraz ceny biletów i karnetów na Legię nie odbiegają od innych stadionów w Polsce. W tym sezonie dla kibiców dostępna jest tylko trybuna kryta. Klub nie sprzedaje osobnych karnetów na rundę jesienną i wiosenną. Karnety na cały sezon kosztowały od 1100 zł na najlepsze miejsca do 315 zł na boczne sektory trybuny przedkrytej dla kibiców, którzy kupili karnet rok wcześniej. Klub zaproponował zniżki dla studentów, seniorów i dzieci w wieku 8-13 lat (w najtańszej wersji karnet na cały sezon kosztował 175 zł), a gdy okazało się, że w tym sezonie nie zostanie rozegrany Puchar Ekstraklasy, zaproponowano posiadaczom karnetów kilka form rabatów na zakupy w klubowym sklepie czy przy kupnie nowego karnetu. Bilety na jesienne mecze ligowe kosztowały od 40 do 110 zł, przy czym klub proponował wiele zniżek, więc niektórzy kibice mogli kupić bilet nawet za 20-22 zł.

Inne polskie kluby sprzedają karnety na rundę jesienną, ale Wisła Kraków i Lech Poznań swoje mecze z powodu budowy rozgrywały na obcych stadionach. Rok temu jesienny karnet na Wisłę kosztował od 220 do 330 zł, pojedyncze bilety od 30 do 55 zł. W Poznaniu karnet na rundę jesienną kosztował od 230 zł do 360 zł, a ceny biletów były zróżnicowane w zależności od klasy rywala i wyniosły od 35 do 50 zł.

Ceny biletów na nowe stadiony nie są jeszcze znane, ale w Poznaniu już myślą o tym, by były tańsze, bo inaczej może być problem z zapełnieniem 44-tysięcznika. Podobnie ma być w Krakowie, gdzie planowany stadion ma mieć 33 tys. miejsc.

We Wrocławiu na stadionie Śląska karnet na tę jesień kosztował 180-400 zł przy cenach biletów 25-60 zł. Dla spragnionych luksusu przygotowano loże Supervip, na które abonament kosztował 2,5 tys. zł. W tej cenie mecz można zamiast na zimnym krzesełku obejrzeć w nowoczesnym przeszklonym pomieszczeniu w budynku klubowym z aperitifem i przekąską. - Zainteresowanie jest spore i większe niż wiosną, gdy zaczęliśmy sprzedaż tego rodzaju karnetów. To dopiero wstęp do oferty, która będzie dostępna na nowym stadionie budowanym na Euro 2012. Zresztą wydaje mi się, że już niedługo będzie to standard - mówi gazecie rzecznik prasowy Śląska Michał Mazur.

Również w Warszawie na nowym stadionie Legia planuje loże VIP. Ma ich być 40, a cena za sezon (za lożę) ma wynosić ok. 50 tys. euro. Na wpływach z ich sprzedaży Legia ma zarobić więcej niż na biletach sprzedawanych na pozostałe trybuny, choć loże stanowią niewielki odsetek powierzchni stadionu.

Karnety i bilety w ekstraklasie

klubnajtańszy karnetnajdroższy karnetnajtańszy biletnajdroższy bilet
Wisła (jesień 2008)220 zł330 zł30 zł55 zł
Lech (jesień 2008)230 zł360 zł35 zł50 zł
Śląsk (jesień 2009)180 zł400 zł25 zł60 zł
Legia (sezon 2009/10)315 zł1100 zł40 zł110 zł
Legia (nowy stadion )420 zł?40-45 zł?
ceny podano bez ulg

Piłkarskie Oscary rozdane: Jan Mucha najlepszym bramkarzem »