Leszek Miklas: Legii nie zaproszono do małej Ligi Mistrzów

- Chcieliśmy grać w tych rozgrywkach, ale od NextGen Series nie dostaliśmy nawet aplikacji ze zgłoszeniem - mówi Sport.pl dyrektor sportowy Legii
W poniedziałkowej "Gazecie Sport.pl" napisaliśmy, że żaden polski klub nie zgłosił się do rozgrywek NextGen Series, w których uczestniczyli piłkarze do lat 19 z 16 klubów - m.in. Barcelony, Manchesteru City, Tottenhamu, Celticu, Liverpoolu, Ajaksu, Interu Mediolan. W finale Inter pokonał Ajax 1:0.

Celem rozgrywek jest skopiowanie dorosłej Champions League, przyzwyczajenie młodych zawodników do prawdziwej rywalizacji. Pomysłodawca NextGen Series Mark Warburton zapewniał nas, że organizatorzy płacą za przeloty i zakwaterowanie. Zapewnił otwartość na Polskę. Zapowiedział też, że w sezonie 2012/13 turniej rozrośnie się do 32 drużyn, zatem przybędzie sporo miejsc do obsadzenia. Niestety, obsadzą je prawdopodobnie Arsenal, AC Milan, Athletic Bilbao, Chelsea, Paris Saint-German, Olympiakos, CSKA Moskwa, Real Madryt.

Robert Błoński: Dlaczego Legia czeka ze zgłoszeniem do małej Ligi Mistrzów Legia do sezonu 2013/14?

Leszek Miklas: Legia nie czeka na zgłoszenie. My już się zgłosiliśmy. W grudniu ubiegłego roku skontaktowaliśmy się z NextGen Series. W lutym bieżącego roku dostaliśmy grzeczną odpowiedź od Marka Warburtona, szefa odpowiedzialnego za futbol, w stylu: "Obserwujemy wasze występy w Europie, doceniamy, przekażemy wniosek do komitetu turnieju, będziemy w kontakcie". A następnie przeczytaliśmy, że do udziału w rozgrywkach została zakwalifikowana grupa innych, znanych klubów.

Co mogło być powodem, dla którego aplikacja Legii została odrzucona?

- Przypuszczam, że powodem podstawowym jest fakt, iż jest to projekt stricte biznesowy, a sponsorów bardziej interesują kluby z zachodniej części kontynentu niż z naszej. Dziennikarzom "Gazety" dzwoniącym do nich opowiadali o atrakcyjności klubów z naszego regionu prawdopodobnie z powodu poprawności politycznej, a najważniejszy jest biznes.

Czy wiadomość, że od sezonu 2013/14 rozgrywki przejmie UEFA, jest pewna?

- Takie zapewnienie dostaliśmy na spotkaniu ECA [European Club Association] w Warszawie w ubiegłym miesiącu. ECA uzgodniła już szczegóły z UEFA.

Czemu od razu pan nam nie powiedział, że Legia wysyłała zgłoszenie do małej Ligi Mistrzów?

- Bo nie dotarliśmy z NextGen Series do etapu zgłoszenia aplikacji Legii. Byłem pytany przez pana o opinię i powiedziałem, że zgłosimy się wówczas, gdy UEFA przejmie kontrolę nad turniejem, ponieważ widziałem, że nasze próby wejścia do turnieju w obecnej formule nie zakończą się sukcesem. Po przejęciu turnieju przez UEFA może nie będzie nam łatwiej się dostać, ale przynajmniej reguły powinny być klarowne.

Superliga nie dla Polski. O młodej Lidze Mistrzów - bloguje Rafał Stec


Wycieńczający kwiecień Legii » - osiem meczów w 24 dni