Legia je Srbija? Jak strzelają Ljuboja i Radović

Danijel Ljuboja i Miroslav Radović, którzy strzelając po bramce we wtorkowym finale z Ruchem Chorzów (3:0) poprowadzili Legię do zdobycia Pucharu Polski, zdobyli w tym sezonie ponad jedną trzecią bramek zespołu. A zasłużyli się przy jeszcze większej ich części.
Ljuboja i Radović we wszystkich rozgrywkach tego sezonu strzelili dla Legii po 13 goli. 26 serbskich bramek, ze wszystkich 73 strzelonych przez zespół Macieja Skorży, to 36 proc. puli całej drużyny. A wkład Ljuboi i Radovicia w ofensywną grę Legii jest jeszcze większy.

Już w 1. kolejce T-Mobile Ekstraklasy obaj Serbowie strzelili po golu, a Legia wygrała z Cracovią 3:0. W kolejnych czterech meczach ligowych kibice z Warszawy mogli cieszyć się z kolejnych serbskich goli - w 2. i 3. kolejce strzelał Radović, w 4. Ljuboja, a w piątym meczu ligowego sezonu znów obaj popisali się trafieniami.

Ljuboja strzelił w tym sezonie T-Mobile Ekstraklasy 10 goli, zanotował dwie asysty, ale liczby nie mówią wszystkiego o jego wyjątkowej roli w drużynie. Lista zasług starszego z dwójki Serbów jest o wiele dłuższa. W samej lidze Ljuboja miał udział przy kolejnych kilkunastu bramkach drużyny - wypracowywał akcje, podawał, kreował ataki drużyny, a nawet przepuszczał piłkę między nogami do strzelca, czym mylił czujność defensywy rywali.

Radović był kluczowym piłkarzem drużyny w Lidze Europy. Pomocnik strzelił sześć goli w tych rozgrywkach, trafiał w meczach kluczowych - z Gaziantepsporem na wyjeździe, przeciwko Spartakowi u siebie, w obu spotkaniach z Rapidem.

Ljuboja i Radović strzelili dla Legii 26 goli spośród 73 drużyny i jedynie we wcześniejszych fazach Pucharu Polski nie trafiali do bramki rywali. Wynikało to jednak z tego, że Skorża w niektórych meczach stawiał na zmienników.

We wszystkich rozgrywkach czterokrotnie zdarzyło się, że obaj strzelili choćby po jednej bramce w tym samym meczu. Dwa razy w lidze, raz w Lidze Europy (w meczu przeciwko Hapoelowi) i we wtorek, w finale Pucharu Polski.

Kilkanaście dni temu Legia przedłużyła kontrakt z Ljuboją. 34-letni napastnik będzie grał w Warszawie