Ekstraklasa. Czystki w Legii ciąg dalszy

Po odsunięciu do Młodej Ekstraklasy Macieja Iwańskiego, Jakuba Wawrzyniaka i Piotra Gizy kilkutysięcznymi grzywnami zostanie ukaranych pięciu kolejnych piłkarzy Legii
Jesteś ligowym ekspertem? Zagraj w Wygraj Ligę »

Trenerzy chcą kar dla Jakuba Rzeźniczaka, Srdy Kneżevicia, Miroslava Radovicia, Macieja Rybusa i Takesure'a Chinyamy. Z każdym spotka się zarząd klubu. Potem zapadną wyroki.

Rzeźniczak ma dostać karę za bezmyślne żółte kartki i osłabienie zespołu w meczu z Ruchem. Wyleciał z boiska w 70. min przy stanie 0:1. Chwilę wcześniej był faulowany we własnym polu karnym, ale arbiter gwizdka nie użył. W rewanżu sfrustrowany 24-latek uderzył przeciwnika łokciem.

Kneżević, Radović i Rybus mieli natomiast stworzyć serbsko-polską grupę, która - jak się wyraził sztab szkoleniowy - prowadzi niesportowy tryb życia. W ich przypadku nie ma okoliczności łagodzących. Mają być ukarani najsurowiej, recydywa grozi przesunięciem do rezerw lub nawet dyscyplinarnym rozwiązaniem kontraktu.

Chinyama zapłaci regulaminową karę za nadwagę (tysiąc złotych za kilogram). Chronicznie kontuzjowany napastnik w trakcie rehabilitacji zupełnie się zapuścił, przytył i daleko mu do optymalnej dyspozycji. Trenerzy uważają, że to przyczyna jego kolejnych urazów (przeciążone kolana). Latem trener Skorża nakazał schudnąć Dicksonowi Choto i drugi z reprezentantów Zimbabwe w klubie z Łazienkowskiej do dziś trzyma przykazaną wagę 95 kg.

Legia przegrała na razie trzy z pięciu meczów, traci siedem punktów do prowadzącej Jagiellonii, strzeliła najmniej goli w lidze, straciła niemal najwięcej (poza Cracovią). Do tego doszedł konflikt między piłkarzami. We wtorek pięścią w stół uderzył Skorża, który podpisując trzyletni kontrakt, nie zdawał sobie sprawy, co zastanie na Łazienkowskiej.

Iwańskiego wyrzucił do drużyny Młodej Ekstraklasy, bo ten publicznie zarzucił mu niesprawiedliwe traktowanie zawodników. Zdaniem Iwańskiego defensywni pomocnicy - Ariel Borysiuk i Ivica Vrdoljak - popełniali identyczne błędy, ale Skorża miał pretensje głównie do 19-latka. Chorwata, którego przed sezonem wyznaczył na kapitana, oszczędzał i to właśnie nie spodobało się Iwańskiemu. Borysiuk z Polonią zagrał od początku, z Cracovią był rezerwowym, ze Śląskiem grał do 80. min, z Bełchatowem Skorża zdjął go z boiska w 29. min, w Chorzowie poczekał ze zmianą do przerwy. W obu ostatnich przypadkach Legia przegrywała i trener wpuszczał w miejsce defensywnego pomocnika zawodnika ofensywnego. Borysiuk walczy ostro, na pograniczu faulu, ale żółtej kartki jeszcze nie dostał. A Vrdoljak zebrał już trzy (czwarta eliminuje go z kolejnego meczu).

Iwański naraził się też na boisku - ostentacyjnym demonstrowaniem, jak nie może ścierpieć dominującej roli obcokrajowców w Legii. Uważał, że kupieni latem dostali miejsce w składzie bez żadnej walki. Dlatego momenty niezłej gry przeplatał z okresami, w których był niewidoczny - wtedy błyszczeć miał zaciąg zagraniczny.Giza został odsunięty za nieprzykładanie się do zajęć. Szans na grę nie ma, ale odejść nie chce, latem odmówił wyjazdu do Chicago Fire. W Warszawie mu wygodnie, zarabia około 150 tys. euro rocznie. Czeka, aż w czerwcu wygaśnie jego kontrakt, i będzie mógł odejść za darmo. Cierpliwość Skorży wyczerpał w poniedziałek, kiedy w meczu Młodej Ekstraklasy z Ruchem grał beznadziejnie. Teraz z młodzieżą będzie tylko trenował, na grę jest za słaby.

O odsunięciu Wawrzyniaka zadecydowała słaba forma. W klubie trwa dyskusja, czy jest odpowiedzialny za pięć czy za sześć z siedmiu straconych goli. W pierwszych czterech kolejkach zawodził w środku defensywy, w Chorzowie zagrał na swojej pozycji (lewa obrona) i też odpowiada - do spółki z Dicksonem Choto - za straconego gola.

W przerwie w szatni omal nie doszło do bójki. Wściekły Iwański w dosadnych słowach krytykował grę kolegów i błędy całej drużyny. Choto nie do końca zrozumiał, sądził, że Iwańskiemu chodzi tylko o niego, i podniósł się, by wyjaśnić kwestię, ale obaj gracze szybko zostali rozdzieleni, a nieporozumienie wyjaśnione.

W sobotę Legia jedzie do Lubina na mecz z przedostatnim w tabeli Zagłębiem.

Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv »