Jak Legionowo przeżyło pierwszy mecz w Orlen Lidze?

Siatkarki Siódemki Legionovii przegrały pierwszy mecz w Orlen Lidze z Atomem Treflem Sopot, ale klub pokazał, że zawodowa liga z Legionowem nie musi się niczego wstydzić.
- Zdajemy sobie sprawę z kim przyjedzie nam teraz grać. Oczekujemy od dziewczyn, że będą dawały serce na boisku. Nie ma aż takiej presji na zwycięstwo. Nawet jak nie uda się wygrać, Klub Kibica będzie wspierał zespół. Dla nas, beniaminka, najważniejsze jest, żebyśmy utrzymali się w lidze - mówi Janusz z Klubu Kibica, który od ośmiu lat ogląda siatkówkę w Legionowie.

Kilka lat temu na mecze siatkarek przychodziło średnio 200 kibiców. Kiedy klub przeniósł się do hali Centrum Szkolenia Policji frekwencja wzrosła do 400-500 osób. Legionovia grała wtedy w pierwszej lidze.

We wrześniu 2010 roku została oddana do użytku nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Arena Legionowo może pomieścić prawie dwa tysiące osób. Na Mazowszu oprócz warszawskiego Torwaru i Areny Ursynów nie sposób znaleźć w promieniu kilkudziesięciu kilometrów tak nowoczesnego obiektu.

Legionovia, sponsorowana przez firmę Siódemka zrealizowała już trzyletni plan, który miał zakończyć się awansem do ekstraklasy. Operacja trwała krócej i po dwóch latach do Legionowa przyjechał mistrz Polski z Sopotu.

Przez ostatni rok Klub Kibica Legionovii, do którego należy około pięćdziesięciu osób dodawał kolorytu w pierwszej lidze. Kibice nie tylko tłumnie wypełniali Arenę (średnio po tysiąc osób), ale regularnie jeździli za swoim zespołem na mecze wyjazdowe. Rywale mogli tylko zazdrościć frekwencji i entuzjazmu, które pojawiły się w podwarszawskiej miejscowości.

Do pierwszego meczu w Orlen Lidze sprzedano około 100 karnetów. Akredytowało się prawie 50 dziennikarzy.

W piątek hala w Legionowie nie była wypełniona do ostatniego miejsca, ale to nie przeszkodziło w stworzeniu gorącej atmosfery. Żywiołowy doping publiczności poniósł gospodynie, które niespodziewanie wygrały pierwszego seta z faworyzowanym Atomem. Ostatecznie po walce musiały uznać wyższość mistrza Polski. Przed meczem na jednej z dwóch trybun po raz pierwszy pojawiły się trzy tzw. "sektorówki" z nazwą sponsora klubu. Zawodniczki podczas prezentacji składu tradycyjnie już posyłały do kibiców ponumerowane piłeczki. Szczęśliwcy w przerwie odebrali pamiątkowe nagrody ufundowane przez sponsorów klubu.

Komisarz zawodów Grzegorz Szewczyk nie miał zastrzeżeń do organizacji spotkania. Klub spełnił wszystkie wymogi, które obowiązują w zawodowej lidze siatkówki. Działaczom tym bardziej zależało na dopilnowaniu szczegółów, bo pierwszy mecz Legionovii był transmitowany w telewizji. Wcześniej to się nie zdarzało.

Jeszcze na dwie godziny przed meczem w mieście i w hali nie było czuć atmosfery sportowego święta. Gdyby ktoś przyjechał akurat w piątek do Legionowa prawdopodobnie nie wiedziałby, że tego dnia tutaj odbędzie się mecz Orlen Ligi. W drodze od stacji kolejowej do hali można było zobaczyć tylko dwa plakaty informujące o wydarzeniu.

Dla miejscowych kibiców to żaden problem. Oni doskonale wiedzą, kiedy ich zespół będzie grał. Pomaga w tym inicjatywa Urzędu Miasta, która za pomocą bezpłatnego miejskiego serwisu informuje każdego zainteresowanego za pośrednictwem sms-ów o zbliżających się wydarzeniach w mieście. Wystarczy tylko podać swój numer telefonu na stronie internetowej Urzędu Miasta.

- Kibice dobrze wiedzą kiedy odbędzie się kolejny mecz i w jaki sposób można kupić bilety - zapewnia Janusz.

Siatkówka to nie jedyny sport w Legionowie. W pierwszej lidze piłkarzy ręcznych KPR Legionowo jest liderem. W piłkarskiej trzeciej lidze łódzko-mazowieckiej Legionovia do tej pory zgromadziła najwięcej punktów. W czerwcu tutaj trenowała reprezentacja Grecji, która korzystała z usług doskonale przygotowanego Stadionu Miejskiego. Aż dziewięć reprezentacji chciało w Legionowie przygotowywać się do meczów EURO 2012, ale Grecy okazali się najszybsi.

- Jeśli chodzi o sport w mieście, to wcześniej tak dobrze nie było - kończy Janusz.

Za chwilę pojawi się reprezentacja Polki w piłce ręcznej kobiet. 7 października w spotkaniu preeliminacji do Mistrzostw Świata w 2013 roku Polki zagrają z Białorusią. Początek meczu o 17.