Małe Euro na Narodowym

W dniach 6-9 września na Stadionie Narodowym rozegrana zostanie XIII edycja Danone Nations Cup - Międzynarodowego Pucharu Dzieci do lat 12.
- To wspaniałe, że turniej odbędzie się w tym samym kraju, w którym dopiero co profesjonalni piłkarze rozgrywali mecze mistrzostw Euro 2012. Gra na tym samym boisku, na którym grały ikony europejskiej piłki, to dla dzieci z pewnością spełnienie marzeń - mówił uczestniczący w ceremonii losowania grup 39-krotny reprezentant Polski Andrzej Juskowiak. Los okazał się dla młodych Polaków łaskawy i skojarzył ich w grupie B z rówieśnikami z Portugalii, Australii, Senegalu i Arabii Saudyjskiej, gdzie reprezentanci zostali wyłonieni z eliminacji, w których wzięło udział aż 400 tys. dzieci.

Polska organizuje turniej po raz pierwszy. Drugą liczącą się kandydaturą była Japonia, a wcześniejsze edycje rozgrywano we Francji, RPA i Hiszpanii. - Jesteśmy zadowoleni, że możemy gościć DNC w Warszawie. Dla miasta to promocja, a dla mieszkańców okazja do atrakcyjnego spędzenia czasu z rodzinną - mówi Janusz Samel, zastępca Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji w stołecznym ratuszu.

Danone Nations Cup to nie tylko rywalizacja sportowa, ale też edukacja. Polscy finaliści, czternastoosobowa drużyna OZPN Gorzów Wielkopolski, są już po spotkaniach z psychologiem i dietetykiem, na których dzieci dowiedziały się, jak przygotowywać się mentalnie do zawodów i zdrowo się odżywiać. Każda z 40 drużyn zwiedzi Warszawę z przewodnikiem, a Stadion Narodowy w dniu finału będzie pełen atrakcji także dla kibiców. W przygotowanej na finał rodzinnej strefie rozrywki będzie można wziąć udział w konkursach, zdobyć wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i dbania o środowisko.

Organizatorzy liczą na dużą frekwencję i poprawienie dotychczasowego rekordu oglądalności finału DNC, który został ustanowiony przed rokiem. Na Santiago Bernabéu w Madrycie zasiadło wtedy 45 tys. widzów.

W turnieju każdy z zespołów rozegra osiem spotkań. Rozgrywki rozpoczną się od zmagań w ośmiu pięciozespołowych grupach. W piątek i sobotę młodzi piłkarze będą rywalizować na obiekcie OSiR Bemowo. W niedzielę - dniu wielkiego finału i spotkań o konkretne miejsca - na Stadionie Narodowym, którego bramy będą otwarte dla widzów już od godz. 10.

Bilety kosztują 10 zł, a zysk z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz charytatywnej akcji "Podziel się Posiłkiem".

Drużynie, która w trzydniowej rywalizacji okaże się najlepsza, puchar wręczy Zinedine Zidane, mistrz świata i laureat Złotej Piłki z 1998 r.