Skwer w Pawilonie, czyli tymczasowa super miejscówka w centrum miasta

"Architektura, klimat, energia, wow!", "Super miejscówka!", "Prosimy o co najmniej jeden w każdej dzielnicy" - tak o skwerze sportów miejskich w pawilonie Emilia piszą jego użytkownicy. Skwer w Pawilonie działa tylko do 3 marca, ale właściwy Skwer Sportów Miejskich ma powstać w tym roku na Bemowie.
Rusz się - nie tylko do Pawilonu. Sprinty, trening boot camp, biegi... Znajdź coś dla siebie

Skejci szlifują tricki na deskorolkach, ojciec z synem grają w kapsle, akrobaci ćwiczą salta, ale największym powodzeniem cieszy się jazda na sankorolkach - połączeniu sanek z dwoma deskorolkami. To oryginalny wynalazek twórców tego miejsca w pawilonie Emilia w samym centrum Warszawy. Atrakcji sportowych i okołosportowych jest tutaj więcej: boisko, na którym można grać w hokej lub piłkę, miejsce z siatką do badmintona, strefa dla tańczących break dance czy minisiłownia. Wszystko za darmo i dla każdego.

"Gratuluję wspaniałego pomysłu, prosimy o co najmniej jeden w każdej dzielnicy!", "Architektura, klimat, energia, wow!", "Super miejscówka!" - to tylko kilka opinii, które zostawili na specjalnej tablicy odwiedzający Skwer w Pawilonie. Chociaż zdarzają się też takie: "Nie widzę w tym sensu. Wydaje się dość przypadkowym zestawieniem różnych zjawisk". Autorzy skweru czytają sugestie osób, które korzystają ze skweru i informują na bieżąco na specjalnej tablicy, co udało im się już ulepszyć, nad czym pracują i co jeszcze czeka w kolejce do poprawy.

Pomysł zorganizowania takiego miejsca wyszedł od autorów Skweru Sportów Miejskich, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zarządza obiektem, chętnie przystało na taką propozycję. Projekt jest tymczasowy i 3 marca zakończy działalność, ale właściwy skwer sportów miejskich ma powstać w tym roku na Bemowie.

Najpierw miał być jednak Stadion Siedmiolecia na miejscu wyburzanych pawilonów między Zielną a Marszałkowską. Grzegorz Gądek, w którego głowie urodził się pomysł na miejsce do uprawiania miejskich sportów w samym centrum miasta, skrzyknął podobnych entuzjastów: architektów, sportowców, socjologów. - Kiedy przeczytałem o wyburzaniu pawilonów między Zielną, Świętokrzyską i Marszałkowską natychmiast pomyślałem - zróbmy to! - mówił dwa lata temu "Gazecie Stołecznej".

Powstał projekt autorstwa MOKO Architects, który władze Śródmieścia oceniły pozytywnie, ale nie znalazły pieniędzy na jego realizację. Fundusze wyłożyła za to dzielnica Bemowo i zaproponowała ciekawą lokalizację - w pobliżu osiedla Przyjaźń. Powstał kolejny projekt skweru, ale kiedy po działkę zgłosili się spadkobiercy dawnych właścicieli, trzeba było znaleźć nowe miejsce. Dzięki pomocy mieszkańców, którzy mogli głosować na jedną z dwóch lokalizacji na Bemowie, wybrano działkę przy ulicy Pełczyńskiego na Górcach.

Trzeci projekt skweru już powstaje, ma się tam znaleźć między innymi boisko do siatkówki plażowej, siłownia na wolnym powietrzu, miejsce do uprawiania parkouru, wielofunkcyjne boisko, strefa dla deskorolek i ścianka wspinaczkowa. Budowa ma potrwać kilka miesięcy, a otwarcie planowane jest na listopad tego roku. Postępy prac skweru na Bemowie można śledzić na stronie skwer.eu.