"Sprawni Razem" organizują mistrzostwa Polski dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

W dniach 18-19 maja na basenie Delfin przy ul. Kasprzaka 1/3, odbędą się 17. mistrzostwa Polski dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach udział weźmie 70 zawodników i zawodniczek z dziewięciu województw.
Zbliża się weekend, spędź go aktywnie. Tu znajdziesz propozycje imprez

Impreza organizowana jest przez Zespół Szkół Specjalnych nr 63 w Warszawie oraz Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni Razem" i odbędzie się w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 18 maja na 8.45, a już w godz. 9-12 rozegrane zostaną eliminacje w dziesięciu konkurencjach w grupach dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych, do lat 16 i starsi.

W niedzielę, w godz. 8.30-11, rozegrane zostaną finały i odbędą się dekoracje zwycięzców. Zawody te wyłonią najlepszych zawodników w naszym kraju, stanowiących reprezentację polski na imprezy międzynarodowe.

"Sprawni Razem" prowadzą działalność od 1992. Związek powstał z inicjatywy społecznej nauczycieli ze szkół specjalnych, którzy widzieli konieczność powołania organizacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół specjalnych oraz absolwentów szkół. W ciągu tych wszystkich lat powstał w Polsce kompleksowy program i system działalności, który Międzynarodowa Federacja Sportowa dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (INAS-FID) uznała za jeden z najlepszych na świecie i stawiała za wzór do naśladowania.

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną odnoszą duże sukcesy na arenach międzynarodowych. Dowodem na to są sukcesy polskich paraolimpijczyków w Londynie, którzy zdobyli na tej imprezie sześć medali w tym trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Łącznie startowało dziewięciu polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, a sześcioro z nich wróciło z medalami. Pozostali zajęli dwa czwarte miejsca indywidualnie w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn oraz piąte w skoku w dal.

Pierwsze ogólnopolskie zawody w pływaniu odbyły się w 1994 w Tychach. Rok później w dniach19-21 maja w Łodzi rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa Polski. Już w 1996 również w Łodzi odbył się mityng pływacki, na którym startowała światowa czołówka pływaków. Najlepszą zawodniczą tej imprezy została Rozalia Szczęsna.

Największe sukcesy polskiego pływania osób z niepełnosprawnością intelektualną przypadają na początek XXI wieku wraz z pojawieniem się braci Piotra i Pawła Penarów. Trenowani przez swojego ojca Zbigniewa, bili wielokrotnie rekordy świata i zdobywali najwyższe miejsca na zawodach międzynarodowych.

Na paraolimpiadzie w Sydney Paweł zdobył srebrny medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym, a Piotr był drugi na tym samym dystansie stylem klasycznym. Bracia Penarowie zdobyli również brąz w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym. Kolejne lata to dalsza dominacja braci Penarów wygrywali oni min. mistrzostwa Świata w Hongkongu w roku 2004 oraz w Libercu rok później.