Londyn 2012. Czy takiemu wojownikowi jak Partyka może przeszkadzać niepełnosprawność?

Natalia Partyka dotarła do drugiej rundy w rywalizacji tenisistek stołowych. Czy kiedyś może bić się o medale olimpijskie? - Możemy z nią wiązać nadzieje. Mimo niepełnosprawności gra jak normalna zawodniczka. To rywalki mają problem... - uważa jej klubowy trener Bronisław Gawrylczyk. Ale Leszek Kucharski, były wybitny pingpongista, widzi mankamenty w grze Polki.
Polka odpadła w trzeciej rundzie po porażce z reprezentantką Holandii Jie Li 2:4. Początek meczu nie zwiastował nieszczęścia - Partyka wygrała pierwsze dwa sety, w trzecim nie wykorzystała aż czterech piłek setowych.

- Zaprezentowała się bardzo dobrze - mówi Gawrylczyk, trener Partyki w SKTS Sochaczew. - Trafiła na utytułowaną rywalkę. Zabrakło szczęścia. Z tej klasy zawodniczkami albo wygrywa się 4:0 albo przegrywa. Holenderka była jak ściana. Wszystkie piłki wracały do Natalii. A w Polsce nie ma zawodniczek, ani nawet zawodników grających stylem defensywnym. Brak takich sparingpartnerów to problem - tłumaczy.

- Byłem zaskoczony jej grą, była bliska zwycięstwa. Ona nie lubi grać z zawodniczkami, które prezentują defensywny styl gry - potwierdza były znakomity zawodnik Leszek Kucharski, który prowadził Partykę w kadrze juniorów, a dziś prowadzi kadrę Indii w Londynie.

Młoda, ale możliwości ograniczone?

Czy Partyka w przyszłości będzie w stanie walczyć o olimpijskie medale? - Ma dopiero 23 lata, jak najbardziej możemy z nią wiązać nadzieje - mówi Gawrylczyk. - Wygrywają doświadczone zawodniczki. Tenis stołowy to techniczny sport, dlatego doświadczenie jest potrzebne - dodaje.

Kucharski tak wielkim optymistą nie jest: - Trudno powiedzieć czy w kolejnych igrzyskach będzie się biła o medale. To zależy od możliwości, a te u Natalii są ograniczone.

Kucharski widzi mankamenty w grze Paryki wynikającej z niepełnosprawności. Zwraca szczególną uwagę na trudności z zachowaniem odpowiedniego balansu ciała: - Tenis stołowy to bardzo szybka gra. Istotna jest praca ręki, a to z kolei wpływa na szybkość przy stole. Przez to możliwości taktyczne są także ograniczone - wyjaśnia.

Partyka urodziła się bez prawego przedramienia, wcześniej rywalizowała z zawodniczkami niepełnosprawnymi. Razem z reprezentantką RPA Natalie du Toit (pływanie) były jedynymi olimpijkami, które wystąpiły w 2008 r. w Pekinie na olimpiadzie i za chwilę na paraolimpiadzie. Piłeczkę do serwisu podrzuca umieszczając ją w zgięciu łokcia: - Z serwem radzi sobie bardzo dobrze. Już teraz ma dobry - mówi Gawrylczyk. - Dla niej byłoby gorzej, gdyby niepełnosprawność dotknęła ją w trakcie kariery. Skoro żyje z tym od urodzenia, to traktuje to jako normalność. Nie odczuwa tego. Można odnieść wrażenie, że to jej przeszkadza, ale ona wszystkie elementy ma już wytrenowane. Gra jak normalna zawodniczka.

To rywalki mają problem

- Szczerze mówiąc niepełnosprawność Natalii może przeszkadzać rywalkom. One odczuwają wyrzuty sumienia, że ją ogrywają. Ale w sporcie nie ma jednak sentymentów. Rywalkom wydaje się, że Natalia nie jest w pełni sprawna, ale za chwilę okazuje się, że ona gra bardzo dobrze i trzeba się mocno sprężyć, żeby zdobyć punkt - mówi Gawrylczyk.

Partyka, aby dojść do sukcesów musiała pracować ciężej niż rywalki. Na paraolimpiadzie w Atenach i Pekinie zdobywała złoto w grze pojedynczej. Teraz marzy o medalu. Już na olimpiadzie. - Jest twardym sportowcem. Nawet jak przegra to nie płacze. Są różne charaktery sportowców. Ona jest typem wojownika. Nigdy się nie poddaje - kończy Gawrylczyk.

Światowe media zachwycone Natalią Partyką. "Imponująca"

Właśnie, kiedy patrzysz jak ona serwuje, to dopiero zdajesz sobie sprawę jak bardzo imponujących rzeczy dokonuje - napisał "Reuters". Z kolei, popularny amerykański serwis "Buzzfeed" podkreśla: - Oglądanie jej za stołem tenisowym wystarczy, by zainspirować się do zrobienia czegoś ze swoim życiem. Kiedy ostatni raz jakiś tenisista stołowy wywoływał u widzów podobne uczucie - pytają dziennikarze serwisu. Światowe media piszą: Ona inspiruje, by zrobić coś ze swoim życiem

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka