Który trener Ekstraklasy najlepszy? Kto pracuje najdłużej? Co obiecują przed sezonem?

Najdłużej pracującym trenerem w tym momencie jest Tomasz Kafarski - chociaż jest najmłodszy w stawce. Najstarszy Orest Lenczyk ze Śląskiem nie przepracował jeszcze roku. Pod największą presją jest z Maciej Skorża. A kto w tamtym sezonie zdobył średnio najwięcej punktów na mecz?
Tomasz Kafarski Tomasz Kafarski Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

Tomasz Kafarski

Klub: Lechia Gdańsk
Wiek: 36 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,433
Staż w obecnym klubie: 846 dni
Powiedział przed sezonem:
Na to, że wszyscy będą teraz liczyć i zastanawiać się, kiedy mnie zwolnią, jestem przygotowany. Tyle że mam duży komfort pracy i zaufanie zarządu. Jeśli będę dobrze pracował, będą wyniki i atrakcyjne widowiska, to zapełni się nowy stadion, a wtedy Lechia rozwinie skrzydła. Na to teraz liczę najbardziej, tylko to mi w głowie.
Minęło niedawno dziesięć lat mojej pracy w tym zawodzie i wciąż uważam, że poszedłem właściwą drogą. Zwłaszcza że wcześniej myślałem sobie: znajdź sobie taki zawód, z którego będziesz czerpał przyjemność. I ja tak właśnie zrobiłem, a z każdym dniem mam coraz większy zapał. Dostałem szansę prowadzenia zespołu z ekstraklasy, więc tym bardziej nic w mojej robocie bym nie zmienił.

Waldemar Fornalik

Klub: Ruch Chorzów
Wiek: 48 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,266
Staż w obecnym klubie: 826 dni
Powiedział przed sezonem:
Liga kształtuje i weryfikuje ambicje drużyn. W ubiegłym sezonie na koniec rundy jesiennej byliśmy zagrożeni spadkiem. Wiosną punktowaliśmy na tyle skutecznie, że w pewnym momencie byliśmy wśród drużyn, które realnie mogły myśleć nawet o awansie do europejskich pucharów.
Jasne deklaracje: 'Tak, gramy o mistrza', mogą składać trenerzy Legii, Wisły czy Lecha. Bo na wynik nie składa się tylko rzetelna praca sztabu szkoleniowego i piłkarzy, ale również możliwości klubu. Nasze możliwości są, niestety, w cieniu nawet połowy ligi.

Trener Robert Kasperczyk Trener Robert Kasperczyk Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

Robert Kasperczyk

Klub: Podbeskidzie
Wiek: 44 lata
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 2,029
Staż w obecnym klubie: 605 dni
Powiedział przed sezonem:
Mogę zapewnić w imieniu swoim i młodych ludzi, którzy wywalczyli awans - to nie jest jakiś wygórowany cel, że będziemy grać choćby o europejskie puchary. Przed poprzednim sezonem nie było zawodnika w szatni, który miałby wtedy inny cel niż ten najważniejszy, czyli awans. Do rywali i do spotkań będziemy podchodzić z pokorą, ale nie będzie minimalizmu.

Adam Nawałka Adam Nawałka Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta

Adam Nawałka

Klub: Górnik Zabrze
Wiek: 54 lata
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,5
Staż w obecnym klubie: 586 dni
Powiedział przed sezonem:
Mamy konkretny cel do zrealizowania, interesuje nas stabilna pozycja. Zrobimy wszystko, by punktów na naszym koncie było jak najwięcej od 1. kolejki i zobaczymy jak to się przełoży na miejsce w tabeli. Z mojego punktu widzenia wszystko zmierza w dobrym kierunku. Staraliśmy się przygotować jak najlepiej, plan zrealizowaliśmy w stu procentach i jestem zadowolony zarówno z osiąganych wyników, jak i warunków treningowych w Zakopanem i w Słowenii. Zespół potrzebuje jeszcze zagrania, by zakodowane zostały pewne automatyzmy w zachowaniach piłkarzy

Maciej Skorża

Klub: Legia Warszawa
Wiek: 39 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,633
Staż w obecnym klubie: 426 dni
Powiedział przed sezonem:
Nie ma co się oszukiwać. Muszę zdobyć mistrzostwo Polski. Wiem, że jeśli w trakcie sezonu będziemy mieć dużo punktów straty do lidera, może być różnie. Po zakończeniu sezonu nie wiedziałem, gdzie jedziemy na zgrupowanie i z kim gramy sparingi. Wszystko ustalano bez mojego udziału. To nie do końca normalna sytuacja. Skoro zostałem, to nie będę narzekał. Uznałem, że sobie poradzę. Drużyna zrobiła postęp, w tym sezonie będziemy lepsi.

Andrzej Pyrdoł

Klub: ŁKS
Wiek: 66 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 2,088
Staż w obecnym klubie: 410 dni
Powiedział po pierwszym meczu z Lechem (0:5):
Musimy podejść pokornie do tego wyniku. Zakończyliśmy poprzednie rozgrywki pięcioma bramkami straconymi w meczu z Flotą, rozpoczęliśmy kolejne pięcioma z Lechem. Może później będzie lepiej?
Powiedział przed sezonem:
Na pewno nie będzie nam łatwo, bo już przykład Piasta Gliwice, który grał na obcych boiskach pokazał, że to ciężka sztuka. Atut własnego boiska jest bardzo ważny, a my pierwsze mecze musimy zagrać w Bełchatowie (wypowiedź dla serwisu Ekstraklasa.net )

Wiadomo, że Andrzej Pyrdoł  nie przedłuży swojego rekordu, bo w poniedziałek, trzy dni po kompromitującej porażce 0:5 z Lechem na inaugurację ligi, został odsunięty ze stanowiska pierwszego trenera ŁKS.

Robert Maaskant Robert Maaskant Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Robert Maaskant

Klub: Wisła Kraków
Wiek: 42 lata
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,851
Staż w obecnym klubie: 344 dni
Powiedział przed sezonem:
Wiadomo, gra na kilku frontach to duże wyzwanie. Ale Lech tracił dużo punktów także po tym odpadnięciu z pucharów. Nie jestem pewny, czy to był powód gorszej postawy. Tak naprawdę nie widziałem dużej różnicy między grą Lecha w trakcie występów w Lidze Europejskiej i po nich. W Wiśle nie myślimy: nastawiamy się na jedne rozgrywki, a w drugich
się zobaczy. Chcemy wygrywać każdy mecz. Powiedziałem piłkarzom: faza grupowa LM, Puchar Polski i kolejny tytuł - o tym wszyscy w klubie powinni myśleć i w to wierzyć.

Orest Lenczyk

Klub: Śląsk Wrocław
Wiek: 69 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,956
Staż w obecnym klubie: 308 dni
Powiedział po ostatnim meczu Ligi Europejskiej z Lokomotiwem:
Cieszymy się, że z tylu wyszliśmy na zero, ale niewybaczalne jest, żeby w takim spotkaniu nie wykorzystywać takich sytuacji. Mecz to nie trening, ale weźmy pod uwagę ze to jest caly czas okres przygotowawczy
Powiedział po ostatnim meczu ligowym z Górnikiem:
Mogę być zadowolony ze stwarzanych sytuacji, ale osobną sprawą jest ich wykorzystywanie, ponieważ to spędza mi sen z oczu.

Jurij Szatałow Jurij Szatałow Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Jurij Szatałow

Klub: Cracovia
Wiek: 48 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,206
Staż w obecnym klubie: 274 dni
Powiedział przed sezonem:
Jestem wkurzony, bo brakuje nam zgrania w defensywie. Mamy kłopoty z przechodzeniem z obrony do ataku. Staramy się to poprawić. O walce o utrzymanie, broń Boże, nie myślim. Korony odeszło tylko dwóch ważnych piłkarzy.

Jose Bakero Jose Bakero Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Jose Bakero

Klub: Lech Poznań
Wiek: 48 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,760
Staż w obecnym klubie: 271 dni
Powiedział przed sezonem:
Teraz mamy tylko jeden mecz w tygodniu, a nie co trzy dni, jak wiosną. Główną przyczyną takich rotacji zawsze jest to, żeby zawodnicy odpoczęli psychicznie i fizycznie. Teraz jest wystarczająco dużo czasu na regenerację. Koniec rotacji ma też drugą twarz. Kiedy jest jeden mecz w tygodniu i kiedy wszystko idzie dobrze, to ci z ławki mają mniej szans, żeby się pokazać. Właśnie dlatego niektórzy zawodnicy, którzy narzekali na wiosnę, że było tyle rotacji, będą pewnie teraz narzekali, że siedzą na ławce rezerwowych i nie grają. Lech Poznań to wielki klub i ma bardzo dobrą drużynę. Problem z rundą wiosenną polegał na tym, że mecze ze Sportingiem Braga ustawiły nas pod presją, której nie daliśmy rady. Teraz będzie inaczej, teraz dam. Najważniejsza jest ciężka praca, którą wykonaliśmy, a styl wyznaczą nam pierwsze mecze sezonu, do którego jesteśmy dobrze przygotowani.

Jan Urban Jan Urban Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Jan Urban

Klub: Zagłębie Lubin
Wiek: 49 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,444
Staż w obecnym klubie: 144 dni
Powiedział przed sezonem:
Chcę walczyć o najwyższe cele, kolejna batalia o utrzymanie to nie jest szczyt moich ambicj. Z naszymi młodymi zawodnikami muszę porozmawiać, bo to jest kryminał zadowalać się w ich wieku możliwością gry przez kilka minut raz na kilka kolejek i samym funkcjonowaniem w zespole ekstraklasy. Oni muszą grać i najlepszą dla nich opcją jest wypożyczenie, pewnie do zespołów pierwszej ligi. Zimą albo po roku grania wszyscy będziemy mądrzejsi i po  najlepszych na pewno sięgniemy

Jacek Zieliński jako trener Lecha Poznań Jacek Zieliński jako trener Lecha Poznań Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta

Jacek Zieliński

Klub: Polonia Warszawa
Wiek: 50 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,590
Staż w obecnym klubie: 131 dni
Powiedział przed sezonem:
Teraz wszystko jest bardziej poukładane. Robi się fajna drużyna. Mówiłem, że odejście Adriana Mierzejewskiego nie sprawi, że będziemy słabsi, i to zaczyna się potwierdzać. Polonia przypomina powoli klub, który spełnia najwyższe standardy.

Leszek Ojrzyński

Klub: Korona Kielce
Wiek: 39 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,636
Staż w obecnym klubie: 49 dni
Powiedział po pierwszym zwycięstwie:

Słabo zaczęliśmy ten mecz, ale należą się pochwały dla moich zawodników, że dobrze zareagowali na stratę gola. Przeprowadziliśmy dużo akcji, oddaliśmy sporo strzałów. Mecz w naszym wykonaniu mógł się podobać. Szczęście dziś było przy nas, ale na pewno zapracowaliśmy na nie. Na razie mamy w tabeli trzy punkty, musimy dalej pracować, bo widać było w naszej grze kilka mankamentów.

Paweł Janas

Klub: GKS Bełchatów
Wiek: 45 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,956
Staż w obecnym klubie: 45 dni
Powiedział przed sezonem:
Jeśli chodzi o przygotowania, to wykonaliśmy wszystko, co sobie założyliśmy - gry kontrolne kończyły się różnymi rezultatami, ale wielu zawodników było testowanych. Żadnego meczu nie rozegraliśmy w pełnym składzie, bo dochodziły kontuzje. Mam nadzieję, że to nie przeszkodzi nam postarać się o dobry rezultat. Chciałbym, by wszyscy w zespole prezentowali się tak dobrze, żebyśmy mieli problem, kogo wystawić. Na pewno na początku będziemy musieli bardzo się sprężyć. Drużyna się zmieniła, jest sporo nowych ludzi, lecz zespół będzie potrzebował czasu, żeby się zgrać. A my czasu nie mamy, bo od początku trzeba zdobywać punkty. Każdy chce grać o jak najwyższą pozycję, my też. . Liga powinna być silniejsza, bo zespoły, które grały w pucharach, mocno się wzmocniły. Na pewno jednak będzie mniej wyrównana jak w poprzednim sezonie.

Radosław Mroczkowski Radosław Mroczkowski Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Radosław Mroczkowski

Klub: Widzew Łódź
Wiek: 43 lata
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,6
Staż w obecnym klubie: 38 dni
Powiedział przed sezonem:
Nasze przygotowania do rozgrywek Ekstraklasy dobiegają końca. Wierzę, że to co robiliśmy do tej pory przeniesie się na boiskowe rezultaty.Oczywiście przed sezonem można składać pewne deklaracje, ale tak naprawdę to mecze pokażą na co stać Widzew. Dla mnie i dla mojego zespołu najlepszą weryfikacją będzie to, co zaprezentujemy na boisku. Każde spotkanie będziemy chcieli wygrać. Naszym celem jest zdobycie jak najwięcej punktów. W przeszłości doświadczyłem wielu różnych emocji związanych m.in. z eliminacjami do Mistrzostw Świata. Na pewno były one innego typu, ale podejrzewam, że nie mniejsze, niż te, które czekają na mnie w Ekstraklasie.

Czesław Michniewicz Czesław Michniewicz Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Czesław Michniewicz

Klub: Jagiellonia
Wiek: 41 lat
Średnia punktów w poprzednim sezonie: 1,647
Staż w obecnym klubie: 10 dni
Powiedział przed sezonem:
- Jeżeli ostatnio było czwarte miejsce w ekstraklasie, to teraz naszym celem jest, aby ta pozycja była wyższa. Cieszę się, że otrzymałem propozycję pracy w Białymstoku. Długo się nad nią nie zastanawiałem. Praktycznie po jednym telefonie prezesa Cezarego Kuleszy byłem przekonany, że praca w Jagiellonii to dobry wybór. Chciałbym, żeby Jagiellonia wygrywała jak najczęściej, a jeśli przegra, to w swoim stylu, żebyśmy mieli swój styl. Nie zamierzam zmieniać tego, co dotychczas dobrze funkcjonowało. Ale tak jak każdy trener będę próbował niektóre struny nastroić pod muzykę, którą chciałbym, aby mój zespół grał. Chciałbym jak najmniej mówić, a jak najwięcej pracować, bo w sporcie liczą się czyny, nie słów.